Slide background

UZASADNIENIE PROGRAMU „FIRST STEP”

Dysplazja (niedorozwój) stawów biodrowych jest w populacji Polski najczęstszą wrodzoną wadą narządu ruchu (dotyczy 4 - 6 % wszystkich urodzonych dzieci). Zwichnięcie biodra, będące najbardziej zaawansowaną postacią dysplazji występuje w Polsce z częstością 0,65% - CZYLI 4 dzieci na 100 rodzi się z tym schorzeniem. Nierozpoznana dysplazja powoduje przedwczesny rozwój zmian zwyrodnieniowych. Konsekwencją jej jest konieczność wczesnego leczenia operacyjnego - endoprotezoplastyki stawu biodrowego (w 3 – 5 dekadzie życia!). Według statystyk UMŁ za 2019 r. w Łodzi jest ok. 10tys. dzieci w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym do 2 roku życia. 
0
Łódzkich maluchów jest zagrożonych dysplazją stawów!
Około 5% dzieci przychodzących na świat to te, których rozwój nie przebiega prawidłowo i prowadzi do częściowej lub trwalej niepełnosprawności (Łódzki Informator dla Rodziców UMŁ), a tu wart podkreślenia jest fakt, iż DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ obciążone są dodatkowo czynnikami ryzyka predysponującymi je do dysplazji bioder (tj.: choroby neurologiczne w tym MPD, zespoły genetyczne), ciąża mnoga, pośladkowe ułożenie płodu (częste w ciążach u matek z dziećmi z późniejszymi chorobami neurologicznymi), zaburzenia hormonalne - nieprawidłowy poziom relaksyny).

Aktualnie nie istnieje przesiewowy program profilaktyki dysplazji stawów biodrowych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (zgodnie z Art. 5 Zarządzenia Nr 81/2008/DSOZ Prezesa  Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne). Wykonywanie badań USG należy do poradni preluksacyjnych kontraktowanych w ramach świadczeń specjalistycznej ortopedycznej opieki ambulatoryjnej. Trafiają tam dzieci kierowane przez lekarzy pediatrów podstawowej opieki zdrowotnej z powodu nieprawidłowości wykrytej w badaniu klinicznym. Około 2-3% przypadków, to dzieci z niepełnosprawnością, które zgłaszane są do specjalisty ortopedy w wieku późniejszym 2-3lat z przetrwałą, nierozpoznaną i nieleczoną dysplazją stawu biodrowego.

WESPRZYJ PROGRAM DAROWIZNĄ ONLINE - PRZELEW REALIZOWANY PRZEZ PRZELEWY24.PL

Możesz wpłacić 100zł lub wielokrotność tej kwoty. Jest to darowizna celowa, więc masz pewność, że pełna kwota Twojej darowizny zostanie przekazana właśnie na wsparcie tego programu!
Ilość: